Çin Fuzhou Üniversitesi ile Zafer Eğitim Kurumları arasında Eğitim İşbirliği Protokolü İmzalandı.

Fuzhou Üniversitesi Rektörü Ph. D. Chen Yongzheng başkanlığındaki heyet Zafer Eğitim Kurumları ve Fuzhou Üniversitesi Eğitim İşbirliği için Zafer Eğitim Kurumları’nın özel davetlisi olarak Ankara’yı ziyaret ettiler.


Çin Fuzhou Üniversitesi Rektörü Chen Yongzheng, İnşaat Mühendisliği Konsey Başkanı Huang Peiming, Mimarlık Konsey Başkanı Chen Xiaohui, Lojistik ve Operasyon Direktörü Wang Xiangyang, Dış ilişkiler Direktörü Lin Shaojun, Dış İlişkiler Temsilcisi Yang Xuan, Zafer Eğitim Kurumları Genel Müdürü Müzeyyen Demir, Zafer Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Üyesi Murat Karameşe, Zafer Koleji Okul Geliştirme Direktörü Mustafa Şanlı, Zafer Koleji Anadolu ve Fen Lisesi Müdürü Tülin Yayalan, Karşıyaka Kurumu Müdürü Adil Zeybek, İskenderun Kurum Müdürü Ömer Çakır, Bursa Kurum Müdürü Murat Abay, Ankara Kurum Müdürü Neslihan Süslü, Ankara Kurum Müdürü Engin Tiryaki tarafından Alba Ankara Hotel’de karşılandı. Fuzhou Üniversitesi Rektörü Chen Yongzheng Türkiye ile ilgili izlenim ve araştırma yaptıklarını, iki ülkenin her alanda birbirine yakın olduğunu, iyi ilişkilerini öğrenci ve eğitim iş birlikleriyle geliştirmek istediklerini belirtti. Ardından dinlenmeleri için Alba Ankara Hotele yerleştiler.

Başkent Üniversitesi tanıtımı için Zafer Eğitim Kurumları heyeti ve Çin Fuzhou Üniversitesi heyeti tarafından ziyaret gerçekleştirildi. Başkent Üniversitesi toplantı salonunda Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Abdülkadir Varoğlu tarafından Başkent Üniversitesi’nin Türkiye’de yaptığı ilkler, uluslararası işbirliği anlaşmaları ve üniversite ilgili detaylar aktarıldı.

Ardından Fuzhou Üniversitesi heyeti tarafından Fuzhou Üniversitesi tanıtımı ve detayları aktarıldı. Rektör Ph. D. Chen Yongzheng “Türkiye’ye geldiğimiz andan itibaren bizi aile gibi sıcak karşıladıkları için güleryüz ve sıcaklığı hissettirdikleri için Zafer Eğitim Kurumlarına teşekkür ederim. Başkent Üniversitesi’nin 1994 yılından itibaren çok kısa bir sürede geldikleri bu konum ve başarıları bize cesaret vermiştir. Biz şu anda toplam 140 üniversite ile öğrenci değişim işbirliği yapmaktayız. Bu işbirliklerimizi Türkiye ile sürdürmek istiyoruz. Çin hükümeti olarak ipek yolunu eskisi gibi ekonomi ve eğitim anlamında yeniden geliştirmek istiyoruz. Eğitim anlamında bunu ilk önce öğrenci değişimi sonra akademisyen aynı zamanda personel değişimi ile geliştirmeyi hedeflerimiz arasında koyduk. Öğrenci değişim programlarında izleyeceğimiz yolda ise şartların zor olmaması ancak yüksek standartlar içermesi gerektiğine inanıyorum. Bu ziyaretlerdeki en büyük amacımız ise Zafer Eğitim Kurumlarıyla kalpten yapacağımız işbirliğinin ve başlatılacak olan programdır” dedi.
Toplantı sonunda Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal ve Fuzhou Üniversitesi Rektörü Ph. D. Chen Yongzheng tarafından karşılıklı plaket ve hediye takdimi yapıldı.
Çin Fuzhou Üniversitesi heyeti ve Zafer Eğitim Kurumları heyeti tarafından Başkent Üniversitesi öğrenci yurtları ve kütüphanesi başta olmak üzere birçok yeri gezilerek detaylı bilgiler verildi.

Zafer Eğitim Kurumları ve Fuzhou Üniversitesi arasında eğitim işbirliği protokolü için Zafer Koleji ziyareti gerçekleştirildi. Zafer Koleji Anaokulu, İlkokulu, Ortaokulu, Anadolu ve Fen Lisesi sınıfları, eğitim modeli, laboratuvarları ve mimari yapısı hakkında detaylı bilgilendirmeler yapıldı. Fuzhou Üniversitesi Rektörü Ph. D. Chen Yongzheng, Zafer Koleji’nde öğrenci ve öğretmenlerin kesinlikle çok şanslı olduklarını ve Türkiye’de yaşıyor olsaydım kesinlikle bu ailenin bir parçası olmak istediğini ayrıca spor, kimya, fizik alanındaki başarılarında etkileyici olduğunu belirtti.

Zafer Koleji toplantı salonuna geçilerek Zafer Eğitim Kurumları Kurucu Temsilcisi Sayın Müzeyyen Demir ve Fuzhou Üniversitesi Rektörü Sayın Chen Yongzheng tarafından Eğitim İşbirliği protokolü imzalandı. İmzalardan sonra heyetler tarafından karşılıklı olarak plaket ve hediye takdimi yapıldı.

Zafer Eğitim Kurumları Kurucu Temsilcisi Sayın Müzeyyen Demir, Fuzhou Üniversitesi Rektörü Ph. D. Chen Yongzheng ve ekibine teşekkür ettiğini, bu önemli adımların ve işbirlikteliklerinin iki ülke arasında ikili ilişkileri daha da kuvvetlendireceğini, Zafer Eğitim Kurumları olarak bu süreçlerin dahada hızlanması ve büyümesi için kalpten çalışacaklarını belirtti.Fuzhou Üniversitesi Rektörü Ph. D. Chen Yongzheng ise Zafer Kolejinde bulunmaktan büyük onur duyduklarını Kurucu Sayın Ali Demir’in, eşi Müzeyyen hanımın ve yönetimdeki tüm arkadaşların çalışmalarıyla bir ülkenin geleceğine nasıl yatırım yaptığını, önemsediğini görmüş olduklarını bunun çok onurlu, çok büyük yatırım olduğunu ve çok mutlu olduklarını, çok teşekkür ettiklerini belirtti. “Attığımız imzalar Dünya vatandaşı yetiştireceğimizin ve güzel işlere adım atacağımızın teminatıdır. Nitelikli çocuklar yetiştireceğiz, Buna inancım tamdır. Bu imzalar daha güzel işler yapacağımızın bir teminatıdır. Bütün herkese teşekkür ederim” dedi.
Akşam yemeğinin ardından Çinli heyet konaklamak üzere Alba Ankara Hotele geri döndü.

10 Haziran pazar günü sabah kahvaltısı ile Türkiye genelindeki Alba Hotelleri hakkında bilgilendirilen Çin Fuzhou Üniversitesi heyeti turizm ile ilgili de üniversitelerinde çalışmalara başladıklarını ve Zafer Eğitim Kurumları bünyesindeki Alba Hoteller zinciriyle de işbirliği için çalışmalar yapacaklarını belirttiler. Fuzhou Üniversitesi heyetiyle birlikte Alba Ankara Hotelden ayrılan Zafer Eğitim Kurumları Kurucu Temsilcisi Müzeyyen Demir ve Yönetim Kurulu Üyesi Murat Karameşe Anıtkabir ziyareti gerçekleştirdiler.

Fuzhou Üniversitesi Rektörü Ph. D. Chen Yongzheng, Milli mücadele ve Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuyla ilgili Türk halkının ve Mustafa Kemal Atatürk’ün mücadelesinden çok etkilendiklerini, Türk ve Çin halkının tarih boyunca benzer değerlere sahip olduğunu benzer savaşlar verdiklerini, iki ülkenin benzer sosyal yaşamı, ekonomik yaşamı, eğitim hayatı, değerlere sahip olduklarını belirtti.

Anıtkabir ziyaretinin ardından Anadolu Medeniyetler Müzesi gezisi gerçekleştirildi. Müze gezisinin ardından Fuzhou Üniversitesi heyeti Zafer Eğitim Kurumları Yönetim Üyesi Murat Karameşe tarafından havaalanına yolcu edidi.